Bilinçsiz Hobi Ve Üretime Hayır! Konu: Betta’lar

[B]Baş Not:[/B] Bu yazı hem [K]“Nasıl beslenir?”[/K] sorusuna, hem de [K]“Yanlış besleyenler var!”[/K] sözüne tepkimin olduğu yarı bilgi yarı eleştiri yazısıdır. Bir nevi [K]“Nasıl beslenir?”[/K] ve [K]“Nasıl beslenmez?”[/K] sorularının yanıtıdır.

[B]Ön Söz:[/B] Hobiye tanışanlar en çok Gold Fish,Guppy ve Splendes ile ilk karşılaşmalarını yaşıyor. Onlarca Facebook grubu açılan bu canlılardan biri: Betta fakat ilkokul ve ortaokula giden çocukların bu canlıyı yanlış üretmesi, yetişkinlerin bile yanlış bakımı ve sağlıksız bakım göstermesi artık beni üzüyor. Öyle şeyler [K]”normal”[/K] ve [K]“güzel”[/K] karşılanıyor ki aklım almıyor! Yakından takip ediyorsanız geçenlerde çift üst yüzgeçli mutasyon üretilmiş olduğunu görmüşsünüzdür. Artık Splendes genleri tavuk pilav gibi olmuş.

[B]Yanlış Hobi:[/B] Hobi: zaman ve para harcanan her şey, olarak kabul edilir. Parasız birinin hobi yapması ile zamansız birinin hobi yapması her iki yönde uygun değildir. Bu bi’ yana henüz aldığı balığın nasıl bir ortamda yaşaması gerektiğini bilmeden, akvaryum sistemini anlamadan bir canlı almak bence yalnızca saçmalık.

[B]a - Hacim/Bölge:[/B] Betta’lar, aslında bir çok bölgesel canlıda hacim yerine bölge ölçüsü önemlidir. Bu canlılar her zaman akvaryumda bakılmadığından bölgesel olarak; yükseklik: max. 25, genişlik ve uzunluk da canlının boyunun 5 ile çarpımı olmalıdır. Forum ansiklopedisinde yazan [K]“Minimum Hacim: 30L”[/K] sözünü kanıtlamak gerekirse; [K]“Ulaşabildiği boy: 7cm”[/K], 7.5= 35cm, 35.35.25= 30L. Bununla beraber 1,8L’lik mika kaplarda veya 300ml bile etmeyen salça kavanozlarında Betta’ların üretilip beslenmesi işkencedir, bu tip kimse de “Ben hayvanları seviyorum!” demesin!

[B]b - Sistem Gereksinimleri ve Bunların Karşılanmaması:[/B] Türkiye orta kuşakta bulunan bir ülkedir. Bu yüzden 4 mevsim de birlikte yaşanır ve bu değişken iklim şartlarında bizim tropikal kesim canlıları ısıtıcısız beslememiz onların en temel ihtiyaçlarından birini almak olur. Tropikal iklimde; havadaki nem oranı: %80 ve su ısısı: 27C olarak kabul edilir. Devamında sudaki maddelerin ve tortuların temizliği için filtreleme var. Her n’olursa olsun iyi bir ekosistem için filtreleme gerekli bir ihtiyaçtır. Hacim, akıntı ve biyolojik yararı olarak uygun bir filtre cihazı seçilebilir. Son olarak da bitkiler mevcut. Bitkiler doğayı oluşturan ve onlarca yararı olan canlılardır. Bununla beraber canlıların zaman algısını yitirmemesine de yardımcı olur. Bu yüzden seçilmesi gereken bir canlı olduğunu düşünüyorum. Yemleme konusu ise canlı ve kurutulmuş, %80 protein %10-15 yağ olarak yapılabilir.

[B]Hatalı Üretim:[/B] Az önce de bahsettiğim gibi, ortaokul ve ilkokullu çocukların Betta üretimine kalkması, bunun sonucunda da yanlış eşleme yapması çok sağlıksız bir durum. Eşleşecek canlılar öncelikle aynı ırktan, sonra aynı kuyruk yapısında ve benzer renk(-lere) sahip olan Betta’lar olmalıdır. Gözü aç üreticilerin en uzun kuyruklu olan Betta’ları üretip her sefer bir kaç mm uzunluğunda kuyruğa sahip olup en sonunda şimdi ki kuyruğu yüzünden yüzemiyor olan, kabızlık ve yağlanma problemleri yaşayan, hava kesesi sorunları geçiren sağlıksız tavuk pilavdan farkı olmayan genli Splendes’lar üretilmiş oluyor. Bir balığın onlarca kez kırılıp mutasyon sonucu çeşitli görsel renklere ve uzun kuyruğa sahip olması onun sağlıklı olduğunu göstermez. Plakat denilen kısa fin ve kuyruğa sahip Splendes’lar daha sağlıklı tercih olacaktır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Soru ve ekleme yapabilirsiniz. Yanlış bir söz kullandıysam lütfen düzeltiniz.

Bilinçsiz Hobi Ve Üretime Hayır! Konu: Betta’lar

[B]Baş Not:[/B] Bu yazı hem [K]“Nasıl beslenir?”[/K] sorusuna, hem de [K]“Yanlış besleyenler var!”[/K] sözüne tepkimin olduğu yarı bilgi yarı eleştiri yazısıdır. Bir nevi [K]“Nasıl beslenir?”[/K] ve [K]“Nasıl beslenmez?”[/K] sorularının yanıtıdır.br...

Fanus Sendromu

Yanlış bir kanı vardır ki insanlar sadece camın ışığı en doğru şekilde kırdığını düşünür ama bu yanlıştır. Youtube'daki bir çok yabancı içerikte akrilik veya mikadan yapılan tanklar vardır. Ülkemizdeki fanuslar genellikle mikadan üretilir ve ışığı ya...